תכנון הנחלות

החלק החשוב ביותר לפני קבלת הנחלה הוא תכנון פרטני של כל שטח הנחלה, תוך שמירה על איזון מלא בין הצמחים, משאבי הטבע ושטחי המגורים. על מנת שכל הנחלה תוכל להתקיים באופן עצמאי ובר-קיימא, יש לקחת בחשבון פרמטרים רבים כגון כמות המשקעים באזור, האקלים, סוג האדמה, אופי הרוחות וכן להתחשב במבנה הטופוגרפי של האזור. ככל שיותר פרמטרים ילקחו בחשבון, כך נוכל לתכנן נחלה אשר תמשיך להביא יבול ופירות גם לאחר שלב ההקמה, ללא צורך בתחזוקה רציפה ושותפת.

מאגרי מים

מים הם המשאב החשוב והעיקרי ביותר בכל נחלה. לכן, ראוי להקדיש לנושא מחשבה מרובה ולבדוק בשטח הנחלה את אופי האקלים, המבנה הטופוגרפי של השטח, כמות המשקעים, סוג האדמה ובפרמטרים נוספים. שימוש נכון במי גשמים יכול, גם באזורים הדלילים ביותר, להביא לחסכון ניכר בכמות המים הנדרשת ואף לבטל כל צורך במקורות מים חיצוניים.

קישורים רלוונטיים:

בניית הבית

אין צורך לקחת משכנתא בכדי לבנות בית. בזכות התנועה האקולוגית, ניתן היום לבנות מבנים ידידותיים לסביבה, אשר אינם צריכים חימום בחורף או קירור בקיץ וגם מספקים לבעליהם את כל צרכיהם החל ממים זורמים, חשמל ואף מזון. הדוגמא הטובה ביותר לכך היא ספינות האדמה של האדריכל האמריקני מייקל ריינולדס, אשר הקים מספר מושבות ברות קיימא בניו מקסיקו וסייע מאז למאות אנשים לבנות את בית החלומות שלהם בעצמם.

טכניקה נוספת, לבניה מהירה וזולה, היא בניית "בתי בוץ" מחומרים נגישים וזולים כגון קש, חרסית ואדמה. בתי הבוץ הם בתים עמידים בגשם ובעלי קירות נושמים אשר, בהשוואה לקירות רגילים, מאפשרים התמודדות טובה יותר במזג אוויר לח. בארץ בונים בתים כאלו במגוון רחב של גדלים וסוגים. כמו ניתן להישען על טכניקות רבות שנים לבניה אקולוגית קלה וזולה.

כיפות גאודזיות ושימוש חוזר במכולות הם גם שיטות בנייה נפוצות ויכולות לשמש כבית זמני או בית קבע בעלויות זניחות.

קישורים רלוונטיים:

סוגי הצמחים בנחלה

בתכנון הנחלה, מומלץ לבחור לפחות 100 זנים שונים של צמחים, כאשר כל צמח תומך בצמחים השכנים לו וביחד הם מקיימים מערכת שלמה והרמונית. לדוגמא, עץ הקרמבולה הוא עץ רגיש מאוד לקרה ולרוחות. לכן, אם נשתול אותו, נדאג לבצע את השתילה באזור עם צמחיה צפופה וגבוה אשר יגנו על העץ מהרוחות.

קישורים רלוונטיים:

שימוש חוזר במים

ניצול נכון של מקורות המים בנחלה יכול להביא לחסכון משמעותי בצריכת המים ואף ביטול הצורך במקורות מים חיצוניים. אם נעיין בנתוני הצריכה של בית מודרני ממוצע, נגלה שרוב המים מבוזבזים על הניאגרה בשירותים. במיכל הדחה סטנדרטי, כל הדחה לוקחת 9 או 4.5 ליטר מים עבור הדחה מלאה או חלקית. שימוש בשירותי קומפוסט יכול לחסוך את המים האלו וליצור במקומם חומר דשן משובח לדישון האדמה. אם עושים זאת כראוי, אין בשירותי קומספוט ריחות רעים ובד"כ החוויה נעימה יותר מאשר בשירותים הסטנדרטיים הנפוצים בבתים.

בנוסף לטיפול במי השירותים, ניתן גם לבצע שימוש חוזר במים האפורים בנחלה ולהשתמש בהם לצרכי השקייה. מים אפורים יכולים להגיע ממכונות כביסה, מדיחי כלים, כיורים, מקלחות ואמבטיות רחצה. על מנת שהמים יהיו ראויים להשקייה, חשוב להקפיד רק על שימוש בסבונים וחומרי ניקוי אקולוגיים אשר מתפרקים במהירות ומתאימים להשקיית אדמה. כמו כן, על מנת למנוע מצב של מליחות יתר באדמה, מומלץ לבצע הפרדה ולפזר את נקודות ההשקיה בכמה מקומות שונים. שימוש בצמחים מטהרים גם כן יכול להועיל להורדת מליחות וכן בטיהור מי שפכים ומתכות.

קישורים רלוונטיים: